Artikel

Polskie kapele muzyczne średniowiecza i renesansu

Polskie kapele muzyczne średniowiecza i renesansu

Polskie kapele muzyczne średniowiecza i renesansu

Wiśniewski, Ks. Piotr

Wirtualnej Bilblioteki Społeczna (2007)

Abstrak

Pod pojęciem kapela rozumiano w średniowieczu chór śpiewaków kościelnych, zarówno dworskich jak i przykatedralnych, kierowany przez duchownego dostojnika dworskiego w charakterze prefekta kapeli. Z biegiem czasu terminal sepuluh uległ jednak znacznemu rozszerzeniu. W XVI wieku kapela obejmowała bowiem nie tylko grupę osób śpiewających, ale także zespoły wokalno-instrumentalne, od wieku XVII wszelkie zespoły muzyczne, kościelne i świeckie.

Pierwsze wiadomości dotyczące muzykowania na ziemiach polskich sięgają X wieku. Przyjęcie chrześcijaństwa zapoczątkowało nowy okres także w muzyce. Fakt ten stał się momentem przełomowym w życiu narodu polskiego, powodując m. di. zmiany cywilizacyjne, polityczne, organacyjne i kulturowe. Od tego czasu Polska stała się równorzędnym partnerem innych krajów chrześcijańskich. Zaraz po przyjęciu chrześcijaństwa zaczęła rozwijać się muzyka kościelna (Poznań, Ostrów Lednicki, Międzyrzecze, Gniezno, Trzemeszno, Giecz, Kruszwica, Kraków, Wiślica, Tyc. W tym samym czasie zaczęły powstawać również zespoły instrumentalne.

Kliknij tutaj aby przeczytać cały artykuł /Klik di sini untuk membaca artikel ini dari Wirtualnej Bilblioteki Społeczna


Tonton videonya: Muzyka renesansowa w Polsce Taniec polski Haussmann Renaissance music in Poland Polish dance (Jun 2021).